2022 Supreme Australian Championship

Campbell Town, Tasmania

15 – 23 October, 2022

Mick Hudson with MGH Daisy


Supreme Top 20

Judges: Michael Rigby and Gary White


No COMPETITOR   DOG RUN 1 RUN 2 TOTAL RANKING  
21 Bill DAVIDSON NSW Wirchilleba SNOWY 82 0 82 19 Ret
24 Michael GRANT TAS Potters TIM 84 72.5 156.5 7  
44 Joy WILLIAMS QLD Gibsons RILEY 87 0 87 16 Ret
47 Barry PATON VIC Echo Park GLEN 89 43.5 132.5 14  
11 Barry KNIGHT QLD Fiesta JANE 84.5 0 84.5 18 Ret
25 Mick HUDSON NSW MGH SNIP 86 42.5 128.5 15  
27 Geoff GIBSON QLD Rosemont LENA 86 0 86 17 Ret
40 Barry KNIGHT QLD Knights BRIDIE 84 68.5 152.5 9  
48 Mick HUDSON NSW MGH DAISY 85.5 90 175.5 1  
52 Mick HUDSON NSW MGH JELLIE 83 86 169 2  
55 Bailey KNIGHT QLD Camara GWEN 82 73.5 155.5 8  
78 Barry KNIGHT QLD Gibsons SLIM 86 63 149 11  
92 Mick HUDSON NSW MGH RABBIT 84.5 65.5 150 10  
99 Brett SMITH NSW Cooks JAKE 89 79.5 168.5 3  
118 Geoff GIBSON QLD Gibsons KELLY 82 75.5 157.5 6  
  Gavin DRAKE NZ Baldy 82 0 82 19 RET
135 Paul DARMODY NSW Annaway DOTTI 82.5 54 136.5 13  
136 Bill DAVIDSON NSW Wirchilleba STORMY 89 77.5 166.5 4  
142 Michael GRANT TAS Fleetwood DOT 82 77 159 5  
143 Mick HUDSON NSW Ritchies FINN 87.5 51 138.5 12  

Proudly Sponsored by CopRice

Mick Hudson with MGH Daisy

 

 

 

 

 

Supreme Top 10

Judges: Michael Rigby and Gary White

No. Competitor   Dog Run 1 Run 2 Total Final TOTAL Place
48 Mick HUDSON NSW MGH DAISY 85.5 90 175.5 86.5 262 1
99 Brett SMITH NSW Cooks JAKE 89 79.5 168.5 80.5 249 2
118 Geoff GIBSON QLD Gibsons KELLY 82 75.5 157.5 87.5 245 3
92 Mick HUDSON NSW MGH RABBIT 84.5 65.5 150 93 243 4
40 Barry KNIGHT QLD Knights BRIDIE 84 68.5 152.5 88.5 241 5
136 Bill DAVIDSON NSW Wirchilleba STORMY 89 77.5 166.5 71.5 238 6
55 Bailey KNIGHT QLD Camara GWEN 82 73.5 155.5 79 234.5 7
52 Mick HUDSON NSW MGH JELLIE 83 86 169 64 233 8
142 Michael GRANT TAS Fleetwood DOT 82 77 159 73 232 9
24 Michael GRANT TAS Potters TIM 84 72.5 156.5 64 220.5 10


 

Proudly Sponsored by CopRice

 

Improver Champion

Improver Final

Judges: Michael Rigby and Gary White

No COMPETITOR   DOG RUN 1 RUN 2 TOTAL PLACE
52 Mick HUDSON NSW MGH JELLIE 83 82 165 1
95 Geoff GIBSON QLD Swampoak ABBY 74.5 86.5 161 2
118 Geoff GIBSON QLD Gibsons KELLY 82 71.5 153.5 3
74 Nan LLOYD WA Kumbark ACE 78.5 53.5 132 4
25 Mick HUDSON NSW MGH SNIP 86 X 86 5

 

Dave Lacey Novice Champion

Novice Final

Judge: Martin Waddingham

PLACE HANDLER DOG Run 1 Run 2 Total
1 David LACEY Akoonah LILLY 66 49 115
2 Harry HUDSON MGH SPECK 78 15 93
3 Eileen MORIARTY Gotts TOOTS 72 x 72
4 Mary SOTHERAN Thatylldo ROXY 68 X 68
5 Eileen MORIARTY Riverbourne SPOT 50 17 67

 

Encourage

Judge: Martin Waddingham

Place Handler Dog Total Points
1 Bronte Jones Coshies Lisa. Owned by Vicki Jones 43
2 Rachael Watson Zee Fee. Owned by Justin Pinner 30

Bronte Jones

 

Rachael Watson

 

 

 

 

**********************************************************************************************

GREG PRINCE AWARD PERPETUAL TROPHY

Bronte Jones with Zee Fee

CAROL WALDUCK TASMANIAN CHAMPIONSHIP PERPETUAL NOVICE TROPHY

David Lacey with Akoonah Lilly

PATRONS TROPHY

Bronte Jones with Zee Fee

TED GABY PERPETUAL TROPHY –

1st Place – NSW ~ Mick Hudson with MGH Rabbit and Bill Davidson with Grassvalley Flake

2nd Place –  QLD ~ Geoff Gibson with Gibson’s Col and Barry Knight with Gibson’s Slim

 

Winners Ted Gaby

 

Runners up Ted Gaby

 

 

 

 

 

Ted Gaby Perpetual Interstate Challenge

Judges: Gordon Curtis and Paul Darmody


STATE HANDLER DOG ROUND 1 ROUND 2 TOTAL ROUND 3 GRAND TOTAL STATE TOTAL INDIVIDUAL PLACE STATE PLACING
                     
NEW SOUTH WALES Mick HUDSON MGH Rabbit 84.5 87.5 172 92 264   1  
  Bill DAVIDSON Grassvalley FLAKE 83.5 70 153.5 56 209.5   5  
              NSW TOTAL 473.5   1
VICTORIA Barry PATON Morong Murphy 65 77 142 31 173   11  
  Ken JELBART MGH George 74 78.5 152.5 39 191.5   10  
              VIC TOTAL 364.5   6
SOUTH AUSTRALIA Milton CROSS Andrina Floss 67 85.5 152.5 67 219.5   3  
  Stefan CROSS Echo Park Bazza 41 80.25 121.25 40.5 161.75   12  
              SA TOTAL 381.25   5
WESTERN AUSTRALIA Grant COOKE Grassvalley Bluey 74.5 84 158.5 60.5 219   4  
  Dave LACEY Farnham WILL 72 85.25 157.25 36 193.25   9  
              WA TOTAL 412.25   3
TASMANIA Lee JAMIESON Shannondoah Steele 60 81.75 141.75 52 193.75   8  
  Bernard McGLASHAN Somerville Nell 61 56 117 89.25 206.25   7  
              TAS TOTAL 400   4
QUEENSLAND Geoff GIBSON Gibsons Col 83.5 82 165.5 67 232.5   2  
  Barry KNIGHT Gibsons Slim 76 66.5 142.5 64 206.5   6  
              QLD TOTAL 439   2